Orbán kitette a levelet, amit az Európai Tanács elnökének küldött a “békemissziójáról”
„Jelentésnek” nevezi a beszámolót, amit a senkivel sem egyeztetett utakról készített.
„Jelentésnek” nevezi a beszámolót, amit a senkivel sem egyeztetett utakról készített.
Az ukrán elnök szerint az EU az összes problémáját meg tudja oldani a magyar miniszterelnök nélkül is.
Miért tolódtak jobbra a nyugati társadalmak? Szakszó vagy szitokszó a szélsőjobb? Kit és miért nevezünk populistának és miért férnek meg ők nehezen egy csárdában? Milyen irányú a kapcsolat a republikánusok és az európai “patrióták” között? Közéleti podcastunkban Hunyadi Bulcsúval, a Political Capital szakértőjével vizsgáltuk meg, hogyan érdemes kezelni Orbán Viktornak és társainak felemelkedését.
A német lap cikkének szerzője szerint Orbán Viktornak semmi sem kedvesebb, mint hogy bemutassa a középső ujját az Uniónak.
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy miben tér el az ő külpolitikai koncepciója az Európai Unióétól.
Összeült az új Európai Parlament, és azonnal el is fogadtak egy állásfoglalást az Ukrajna melletti kiállásról, az ukrán védekezés támogatásáról és Oroszország szankcionálásáról. A szöveg emellett azt is tartalmazza, hogy Orbán Viktor szinte minden uniós szabályt felrúgott, amikor békemisszióra indult Oroszországba. Nehéz helyzetben találta magát a Tisza párt, melynek képviselői egyet is értettek az állásfoglalással meg nem is, de végül nem szavazták meg, tartózkodtak.
A magyar elnökség kezdeti fejleményeinek fényében a Bizottság csak a Tanács informális ülésein képviselteti magát vezető köztisztviselői szinten. A jelenlegi EU-elnökség alatt rendezett informális találkozókon egyetlen biztos sem vesz részt.
Charles Michel visszautasította Orbán állítását, miszerint az EU “háborúpárti” politikát folytat.
A miniszterelnök Kijev, Moszkva, Peking és Washington után beiktatott egy kis láblógatást Vis szigetén.
A Tisza Párt elnökének célja hazahozni az uniós forrásokat, szerinte helytelen, hogy az Európai Bizottság ezek visszatartásával próbálja megváltoztatni a magyar demokrácia állapotát, azt Orbánnak rótta fel, hogy nem számolt be arról, mit intézett a „békemissziónak” nevezett látogatássorozata során.
Európa vezetői gyors döntésben bíznak, amivel Brüsszel stabilitást mutat a Trump-merénylet és az orosz, kínai nyomulások miatt megzavarodott világban. Tervük azon múlik, az Európai Parlament csütörtökön rábólint-e arra, hogy Ursula von der Leyen további öt évig vezesse az Európai Bizottság. Csakhogy az EP-ben a frakciófegyelem ismeretlen fogalom.
Az orosz ortodox egyház magyarországi egyházmegyéjének papsága levélben állt ki a szerintük megrágalmazott metropolita mellett, ám így is könnyen lehet, hogy Hilarion belebukik a Szuzuki-botrányba.
Az Európai Néppárt vezetője a Süddeutsche Zeitungban értékelte a jelenlegi európai politikai helyzetet. Szót ejtett többek közt Orbán Viktor diplomáciai húzásairól, és az európai radikális jobboldal elszigeteléséről.
Havasi Bertalant még pénteken kerestük, azóta nem érkezett semmi reakció.
A magyar kormányfő szokásos, tusványosi, nyíltan provokatív direktíva-hirdetése idén nem más, mint a roppant sikeres „békemisszió” egyik állomása – legalábbis a fideszes Németh Zsolt szerint, aki a programot ismertető keddi tájékoztatón a szabadegyetemmel kapcsolatban is felmondta a kötelező háborús mantrákat.
Orbán “békemisszió”-nak titulált külpolitikai akciósorozata biztosan nem fog békét hozni – fejtette ki Rácz András, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója, aki szerint a magyar kormányfőnek „se terve, se mandátuma, se hitelessége nincs, így pedig nem lehet közvetíteni”. Főleg, hogy mindenhol mást mond, már ha egyáltalán szóhoz jut.
Orbán Viktor több külföldi lap szerint 10 pontot tartalmazó levelet írt uniós vezetőknek a közelmúltban folytatott külpolitikai egyeztetéseire hivatkozva. Ebben „megfontolandó javaslatait” juttatta el hozzájuk olyan geopolitikai lépésekről, mint hogy az EU-nak ismét fel kell vennie a diplomáciai kapcsolatot Oroszországgal. Arról is tájékoztatta őket, hogy ő már tudja, Donald Trumpnak milyen – azonnali – tervei vannak az orosz–ukrán helyzet megoldása érdekében.